Poleg slovenske reprezentance bo na evropskem prvenstvu barve Slovenije zastopal tudi 38-letni mednarodni sodnik Borut Šivic, ki bo tako po evropskem prvenstvu U21 (2008), finalnem turnirju lige prvakov (2009) dobil priložnost tudi na članskem evropskem prvenstvu.
Slovenija bo imela sodnika na prvenstvu.
»To je velika priznanje zame, moje delo in za vse strokovne delavce, ki so v preteklosti delali z mano in bili vključeni v moje izobraževanje.«
So bile priprave naporne?
»Živim precej športno. Tedensko naredim več tekaških treningov, s fanti igram tudi nogomet, strogo sodniške priprave pa so bile vezane na pregledovanje preteklih turnirjev, potrebno pa je bilo tudi osvežiti določene zadeve.«
Je prisotno kaj treme?
»Niti ne, čuti se rahla napetost. A to gre za tisto pozitivno tremo, ki je pred takimi velikimi futsal dogodki nujna in potrebna za dobro opravljeno delo. Za mano je že kar nekaj mednarodnih preizkušenj. Bistvo vsega pa je, da si je treba zgraditi avtoriteto s strani vseh akterjev na terenu. Četudi si izkušen in poznan zaradi kontinuirane prisotnosti, lahko z eno potezo vse porušiš. V futsalu ni tekme, ki bi jo vzel z levo roko. Vsaka tekma je zgodba zase.«
Za sodnike se je prvenstvo začelo že pred sami uradnim odprtjem.
»Zbrali smo se 16., 17.1. pa smo že začeli s testiranji. Gre za fizične preizkuse, predvsem v dveh oblikah šprintov. Prejeli smo tudi opremo.«
Za vami je tudi poseben sestanek.
»Ko prideš na take turnirje ali prvenstva sledi sestanek vseh sodnikov, kjer nam najprej predstavijo samo prvenstvo in njegove specifike, velik poudarek pa je na poenotenju interpretacije pravil, saj prihajamo iz različnih okolij.«
Na kaj morate biti še posebej pozorni?
»Sojenje kot tako se ne spreminja, se pa vedno analizirajo zadeve, ki bolj izstopajo, ki jih je treba preprečiti ali izkoreniniti, da bi bila igra prava in fair. V zadnjem času je precej držanja z rokami, igralci pa večkrat drug proti drugemu zamahujejo z rokami. Potrebno je tudi poenotiti interpretacijo dosojanja čiste situacije za dosego zadetka.«
Kaj pa se dogaja s sodnikom dve uri pred tekmo?
»V dvorani pridemo uro in pol pred začetkom srečanja. Delegat že poprej preveri vse tehnične zadeve, potem sledi še zadnje usklajevanje podrobnosti s sodnikoma, s katerima sodim. Če se z njima že sodil in ju poznaš, potem je to precej bolj sproščeno, sicer pa temu nameniš še nekaj več pozornosti. Potem sledi preoblačenje, ogrevanje in pregled opreme. Potem gremo na teren.«
Med tekmo ne manjka dela. Kako pa je po koncu?
»UEFA je uvedla administratorja, ki sedaj izpolni zapisnik, prej smo to počeli mi. Ko je zapisnik urejen, ga podpišem s posebno kodo. Sledi pot v hotel, analiza pa je na vrsti dan po tekmi.«
Zakaj ste se odločili, da se podate v sodniške vode?
»Do leta 1994 sem igral nogomet v 3. ligi, potem sem imel prometno nesrečo, ki ji je sledila daljša rehabilitacija. Sprva nisem mogel igrati, zato sem se odločil za sojenje, kjer so si dogodki sledili zelo hitro ter v pozitivno smer. Prvo futsal tekmo sem sodil leta 2001 v Ribnici.«