20.12.2023 | Futsal AA
S porazom na Češkem končali kvalifikacije

Futsal reprezentanca je v Plznu na zadnji tekmi kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2024 izgubila proti Češki z 2:3. Tako je ostala brez možnosti za preboj na svoj prvi mundial.

Peterica direktno, štirje v dodatne kvalifikacije

Zmagovalci skupin so se neposredno uvrstili na svetovno prvenstvo, to so Francija, Kazahstan, branilka naslova Portugalska, Španija in Ukrajina. Štiri najboljše drugouvrščene reprezentance pa bodo igrale dodatne kvalifikacije, ki bodo med 8. in 17. aprilom 2024. Zmagovalca dveh parov bosta potovala na svetovno prvenstvo. Tja so se prebile Poljska, Hrvaška, Finska in Nizozemska.

Svetovno prvenstvo bo prihodnje leto gostil Uzbekistan.

Kvalifikacije za SP 2024, 20.12.
Češka – Slovenija 3:2
(1:1)
0:1 Bukovec (11.), 1:1 Slovaček (18.), 2:1 Drozd D. (29.), 2:2 Janež (37.), 3:2 Vnik (39.)

Posnetek tekme:

Čehi so podjetno začeli in že v 1. minuti se je z obrambo neposredno pred njegovim golom izkazal Nejc Berzlelak. V 3. minuti so Čehi stresli okvir vrat. Bili so neobremenjeni in sproščeni, v naši vrsti ne toliko. Pomembnost tekme je naredila svoje.

V nadaljevanju se je razigrala tudi Slovenija. Teo Turk je v 7. minuti dobro meril od daleč, v 11. minuti pa je po podaji z desne pred golom spretno do žoge prišel Jeremy Bukovec in popeljal Slovenijo v vodstvo. V 16. minuti bi Luka Čop povišal na 0:2. V 18. minuti so domačini izenačili, iz obrata je Slovaček pred golom matiral Berzelaka. To je bil tudi rezultat polčasa, v nadaljevanju pa sta drugi polčas obetavno z akcijo začela kapetan Igor Osredkar in Luka Čop. V 29. minuti so po prekinitvi domačini povedli. Prek golom je bil najbolj spreten David Drozd, ki je pred Matejem Fiderškom spravil žogo v slovensko mrežo. Po minuti odmora je selektor Tomislav Horvat, tekla je 36. minuta, segel po igralcu, vratarju v polju, v tej vlogi pa Matej Fideršek. V 37. minuti je Žan Janež obudil upanje, saj je po uigrani akciji zadel za 2:2. V 39. minuti pa nesporazum in Čehi so zabili na prazen gol in tako prišli do sploh prve zmage v teh kvalifikacijah.

Na sredini tekmi se je od reprezentance poslovil dosedanji češki selektor Tomáš Neumann, reprezentančno pot je sklenil tudi dosedanji kapetan Lukáš Rešetár. V imenu Nogometne zveze Slovenije je Neumannu za dolgoletno in uspešno trenersko delo čestital Stane Kokalj, koordinator futsala in reprezentanc pri NZS.

Izjavi po tekmi:

Tomislav Horvat, selektor:
„Čehi so nas zasluženo premagali. Od prvega trenutka tekme nismo bili na našem najvišjem nivoju. Čehi so dominirali, bili boljši v posesti. Do konca smo se držali, dve minuti pred koncem smo izenačili, tvegali smo. Ni nam uspelo. Tako kot smo že znali po kakih takih porazih, bomo tudi to skupaj pretrpeli. Čestitke fantom za kvalifikacije v zelo zahtevni skupini. Do zadnje tekme smo bili v igri za napredovanje. Žal mi je fantov.“

Igor Osredkar, kapetan:
„Čutila se je pomembnost tekme, žoga nam je uhajala oz. nam ostajala pod nogo. Tudi podlaga je bila malce specifična. Nismo se prilagodili. Kljub temu smo povedli, imeli smo rezultat, potem pa prejeli dva naivna gola s prekinitve. Dosedaj se nam to ni dogajalo. Svojih priložnosti nismo izkoristili. Lahko nam je močno žal za eno veliko priložnost, ki smo jo izpustili iz rok. To je šport, del njega pa so tudi porazi. Borili smo se, dali smo vse od sebe.“

Postava Slovenije:
Nejc Berzelak (FK Siliko), Luka Lovrec (KMN Meteorplast Šic bar), Igor Osredkar (MNK Bubamara Cazin BiH), Teo Turk (Came Dosson CD Dosson ITA), Klemen Duščak (FK Dobovec), Nejc Hozjan (Sandro Abate ITA), Matej Fideršek (Futsal Minerva ŠVI), Žan Janež (FK Siliko), Max Vesel (FK Siliko), Jeremy Bukovec (MNK Olmissum Omiš HRV), Luka Čop (The Nutrition Extrem), Nejc Kovačič (KMN Oplast Kobarid).

V pričakovanju 300. tekme

Slovenija je dosedaj odigrala 295 uradnih tekem. V tem času je zabeležila 131 zmag, 47 remijev in 117 porazov.

Selektor Tomislav Horvat je dosedaj člane Slovenije vodil na 36 tekmah (15 zmag, 7 remijev, 14 porazov).

Pri igralcih prednjači kapetan Igor Osredkar – v 187 tekmah je dosegel 88 golov.