Zgodovina slovenskega malega nogometa in futsala piše številne junake in legende. Eden največjih je prav gotovo Borut Planinšič, ki je zaznamoval predvsem takoimenovano pionirsko obdobje te najbolj množične športne igre. Vsekakor pa je Borut prvi kronist, zato bi lahko o njem napisali celo knjigo že s prepisovanjem njegovih lastnih zapisov, biltenov, brošur. Še danes je aktiven dopisnik slovenskih izdaj Sportskih novosti in drugih, zlasti štajerskih medijev. Spremljal je tudi letošnje evropsko prvenstvo.
Borut je znan predvsem kot uspešen organizator, čeprav ni zanemarljiva niti njegova malonogometna pot. V karijeri, ki se je začela v ruški pionirski ligi ob dnevu mladosti leta 1965, zadnjo tekmo pa je odigral 14. marca 1992 v avstrijskem Murzzuschlagu, je zbral natanko 294 nastopov in 353 zadetkov. Med njegove največje tekmovalne uspehe sodita po dve zmagi v mariborski ligi in pokalu, ki jih dosegel med leti 1979 in 1988. Večino karijere je posvetil KMN Branik Talci, za katerega pa je odigral le 11 tekem, na katerih je zabil 12 golov. Borut je med ustanovitelji tega malonogometnega »giganta«, Talci pa so bili sploh prvi registrirani klub malega nogometa na področju celotne takratne Jugoslavije. Z njimi je osvojil okoli 500 pokalov, med katerimi je pet naslovov prvakov NZS in tretje mesto na uradnem jugoslovanskem prvenstvu 12. in 13. januarja 1991 v Zagrebu, ter dobil številne turnirje.
Vzporedno s svojimi igralskimi koraki, je bil leta 1974 ustanovitelj ZMS lige v Rušah. Liga je leta 1989 prešla pod okrilje medobčinske nogometne zveze Maribor. Borut je organiziral 23 tekmovalnih sezon v mariborski ligi (do leta 1987 je bil njen vodja), 20 sezon v mariborskem pokalu, 10 turnirjev za odprto prvenstvo Maribora, 16 tekmovanj za slovenski revialni pokal (SRP) in 13 za pokal občinskih prvakov (POP) Slovenije, prav tako pa dva pozivna turnirja YURK-a v letih 1985 in 1986. Član komisije za mali nogomet pri NZS je bil od njenega imenovanja leta 1984. Bil je tudi njen podpredsednik do leta 1995, ko jo je protestno zapustil – citiram – »zaradi mlačnosti oziroma zaviranja idej s strani NZS«. skupaj je organiziral okoli 200 turnirjev, med njimi tudi mednarodni turnir Fife v Poreču leta 1989. Leta 1989 je bil delegat na prvem uradnem jugoslovanskem prvenstvu v Visokem pri Sarajevu, na katerem je tretje mesto osvojil koprski Tutti Frutti Sonček. Več kot 20 let je bil član organizacijskega odbora novoletnih turnirjev v Mariboru, tri leta tudi njegov predsednik. Ta turnir je imel posebno mesto v njegovi karijeri, saj ima 35-letno tradicijo, v zadnjem obdobju ga organizira Medobčinsko društvo nogometnih sodnikov Maribor. Zraven je bil že na prvem turnirju, na katerem sta se v finalu pomerila mariborski »Kafe 10« in »Zvijezde hakla« iz Zagreba (Martič, Sudy, Čosič), zmaga pa je po kazenskih strelih ostala pod Pohorjem. Za Mariborčane so brcali najboljši vratar turnirja Albin Jug, Fundak, Jarc, Petrič, Perko in Jože Prelogar, ki je bil tisti čas »v službi« pri NK Mariboru in najboljši strelec republiške lige velikega nogometa. Borut je s KMN Talci osvojil šest novoletnih turnirjev. Le-ti so se do leta 1984 odvijali v hali B na mariborskem sejmišču, nato do zime 2005/06 na Taboru, zadnji štirje pa v novi Branikovi dvorani Lukna v Ljudskem vrtu. Borut je bil leta 1984 soustanovitelj nekdanje medrepubliške lige, v kateri so nastopala moštva iz Slovenije, Hrvaške ter Bosne in Hercegovine. Kljub odstopu s podpredsedniškega mesta v komisiji za mali nogomet pri NZS je prva leta deloval kot vodja marketinga slovenske futsal reprezentance, hkrati pa je bil sedem let novinar in koordinator malonogometnih strani v športnem dnevniku Ekipa. Prepoznavnost mu je prineslo tudi uspešno napovedovanje na tekmovanjih.
Kot zapisano že v uvodu, bi lahko o Borutu Planinšiču napisali knjigo. Danes s ponosom ugotavlja, da so njegove preroške napovedi izpred trideset in več let uresničujejo. Veseli ga, da se je iz nekoč zgolj dopolnilne aktivnosti (veliko)nogometašev mali nogomet razvil v moderno športno igro, ki navdušuje množice po vsem svetu, pri tem pa njegove razvojne možnosti še zdaleč niso izčrpane.
Tekst: Stane Damiš
Foto: Fotomontaža iz knjige 25 let malega nogometa v Sloveniji (1984-2009)