Razvoj futsala v Sloveniji je v veliki meri odvisen od organiziranosti klubov v matičnih sredinah. Tudi pri hiši se najprej zgradijo temelji, kar v tem trenutku ne moremo trditi za nekatere regije v slovenskem futsalu. Prav to je ena od glavnih nalog sedanje komisije pri NZS. Organiziranost v preteklosti je bila zelo raznolika. V osemdesetih letih so ji najbolj sledili v Ljubljani, Mariboru in na Ptuju, v devedesetih v Celju in na škofjeloškem koncu, v prvem desetletju novega tisočletja pa v Mariboru, Kopru in Posočju. Konec lanskega leta je bilo pri NZS registriranih 2384 igralcev futsala. Največ igralcev imata MNZ Maribor 576 in MNZ Koper 546, sledijo pa MNZ Nova Gorica 313, MNZ Ljubljana 292, MNZ Murska Sobota 218, MNZ Celje 196, MNZ Gorenjske 122 in MNZ Ptuj 119 igralcev. V današnji nostalgiji smo se osredotočili na takoimenovana zlata leta komisije za mali nogomet pri celjski medobčinski zvezi.
Zgodovina slovenskega malega nogometa piše, da je bil prvi finalni turnir za uradnega prvaka NZS odigran 3. marca 1985, njegov gostitelj pa je bil DTV Partizan Žalec (zmagali so mariborski Talci). Celjska medobčinska nogometna zveza je prvič uradno omenjena kot gostiteljica finalnega turnirja 12. februarja 1989 v dvorani Golovec Na njem je svoj prvi uradni naslov osvojil ljubljanski KMN Vuko. Predsednik celjske komisije je bil takrat Edvard Vranjek. Toda, pravo dimenzijo je organiziranost na tem področju dočakala šele po osamosvojitvi Slovenije. Zato je naslov današnje nostalgije zgolj simboličen (po ponarodeli glasbeni viži). Vodenje celjske komisije je prevzel Zdravko Golob iz Velenja, za njim pa so ji predsedovali še Gorazd Jakopič iz Slovenskih Konjic, Jani Štravs iz Šmarij pri Jelšah in Želimirko Pavlovič iz Krškega, nakar so se "zlata celjska leta" končala. V delo komisije je bil vključen tudi Stane Babič iz Laškega, zadolžen za sodniško stroko. Iz celjskega konca sta bila tudi prvi in drugi predsednik komisije za mali nogomet NZS Franci Rupret in Zdravko Golob, člani komisije pa so bili v posameznih obdobjih Edvard Vranjek iz Celja in Marjan Budiša iz Šentjurja, ter že omenjena Gorazd Jakopič in Jani Štravs. Iz celjske regije je bil mednarodni futsal sodnik Srečko Resner iz Loke pri Zidanem mestu, danes je na mednarodni listi Gregor Kovačič iz Celja. Slovenski prvaki so bili Sportklub Velenje, Juventus Šentjur, Mizarstvo Krošelj Sevnica, Pelikani Celje in Gip Beton MTO, iz celjskega konca so bili številni slovenski reprezentanti, kakor tudi sedanji selektor in trener vratarjev reprezentance Andrej Dobovičnik in Milko Verboten. Ne smemo prezreti niti pokalnega naslova Pelikanov in Orkana, doslej edinega medobčinskega ligaša, ki se je v prvi pokalni sezoni prebil v finale. KMN Dobovec je bil državni prvak na prvem uradnem prvenstvu mladih (finale je bil v Litiji). Prvoligaške točke so v določenih obdobjih zbirali še Orkan, Nazarje, Brežice in Živex (Pekarna Duh). Zdravko Golob je bil od leta 2001 do 2005 tudi uspešen predsednik komisije za mali nogomet pri NZS, kasneje tudi podpredsednik MNZ Celje. Več let je opravljal funkcijo vodje futsal tekmovanj NZS, vsa leta je delegat (vodil je tudi seminarje), danes pa tudi član podkomisije za futsal priznanja pri NZS.
Na seji komisije za mali nogomet 11. novembra 1995 je bila sprejeta celjska pobuda, da se izvede prvo uradno tekmovanje za Pokal NZS že v prvi sezoni, ko se je začelo prvoligaško tekmovanje za uradnega državnega prvaka. Uvodna tekma v osmini finala je bila odigrana 19. aprila 1996 v Murski Soboti, na njej pa je Mizarstvo Krošelj premagalo KEB Beltince 9:2. Prvi strelec je bil legendarni Janko Dolenc, ki je nosil sevniški dres. Celjani so bili tudi glavni pobudniki ustanovitve druge slovenske lige. Ta je bila sprejeta na seji komisije 11. maja 1996 v Sevnici, liga pa je ugledala luč že v sezoni 1996/97. Seja pripravljalnega odbora je bila v prostorih KMN Sportklub Velenje 4. avgusta, že dva dni kasneje je bila v Ljutomeru prva seja druge lige vzhod, katere vodenje je prevzela celjska komisija, žreb pa koncem avgusta v Šmarjah pri Jelšah. Vzporedno je bila v Postojni še prva seja in žreb druge lige zahod, ki jo je prvi dve leti vodila novogoriška zveza (njen »šef« je bil Miran Mullner). V prvi drugoligaški sezoni sta zmagala Orkan Zbelovo na vzhodu ter Čips Crickrock iz Kopra, v drugi pa mariborske Carioce na vzhodu in ljubljanska Lipa Vulkanizerstvo Stipič na zahodu. V naslednjih treh letih je bilo vodenje lig v domeni drugih MNZ, s sezono 2001/02 pa je vsa tekmovanja prevzela NZS. Celjska komisija je bila leta 2000 v Dolu pri Hrastniku odlična gostiteljica enega tekmovalnega dne na kvalifikacijah za svetovno prvenstvo, tri leta kasneje pa so bile kvalifikacije še v Slovenskih Konjicah.
Tekst: Stane Damiš
Foto: Fotomontaža iz knjige 25 let malega nogometa v Sloveniji (1984-2009)